Obecnie na rynku istnieje bardzo duża ilość opon, które można dostosowywać nie tylko do rodzaju pojazdu, ale także do celu w jakim będą używane. Jest to bardziej skomplikowane, niż wybór odpowiedniego ogumienia do samochodu osobowego, ponieważ na temat opon rolniczych znajduje się mniej informacji. Prowadzenie gospodarstwa rolniczego to duże wyzwanie, szczególnie w obecnych czasach, kiedy to istnieje coraz więcej ogromnych i nowoczesnych maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. Wpływ na rozwój takiego gospodarstwa ma wiele czynników, a dużym z nich jest właśnie dobór odpowiedniego sprzętu mechanicznego, ponieważ to na nim opiera się nowoczesne rolnictwo.
Od czego zależy efektywność prac prowadzonych w gospodarstwie rolnym?
Wraz z postępem motoryzacyjnym, który wdarł się do rolnictwa, powstały nowe uwarunkowania efektywności prac w gospodarstwie rolnym. Coraz więcej rolników zdaje sobie sprawę, iż ich praca zależy od warunków atmosferycznych, a co za tym idzie dobór odpowiedniego ogumienia do maszyn rolniczych. Opony rolnicze muszą być odpowiednio dobrane szczególnie do typu podłoża po którym maszyna na nich ma się przemieszczać. Dzielą się one tak samo jak opony do samochodów osobowych, na trzy klasy: ekonomiczna, średnia, premium. To od rolnika zależy, w jaki rodzaj opon zainwestuje, jednak każdy z nich musi sobie zdawać sprawę, iż od tego wyboru może dużo zależeć. Często wybór opon premium jest prawidłowy, ponieważ znacznie pomaga w osiągnięciu wyższych zarobków na gospodarstwie rolnym, co za tym idzie zwraca się ich koszt. Opony premium skonstruowane są za pomocą nowoczesnych technologii, dzięki czemu niosą one za sobą wyższą jakość, a to oznacza że są bardziej wytrzymałe, gwarantują wyższą jakość oraz najlepsze osiągi. Dzięki nim możemy liczyć także na większy komfort oraz ekonomię jazdy.
Jak wybrać odpowiednie ogumienie do maszyn rolniczych?
Przed wyborem odpowiednich opon rolniczych, trzeba zgromadzić pewną pulę informacji na temat:
– zużycia paliwa i negatywnych wpływów z tym związanych,
– trakcji, czyli zdolności przenoszenia mocy silnika na poruszanie się maszyn oraz unikanie tak zwanego buksowania w polu, negatywnie wpływającego na glebę,
– poziom ugniatania gleby przez maszynę rolniczą w danym ogumieniu,
– zdolność opony do samoczyszczenia, co jest bardzo potrzebne w przypadku mokrej ziemi lub gorszych warunków atmosferycznych, ponieważ opony rolnicze mogą stać się dużym problemem jeżeli nie sa łatwe do utrzymania czystości.