Transport towaru z Chin

Współcześnie Chińska Republika Ludowa stanowi jedną z największych gospodarek świata, a popyt na dobra chińskie bynajmniej nie zwalnia. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na import towarów właśnie z Państwa Środka.

W celu zapewnienia bezproblemowej współpracy ze stroną chińską, konieczne jest dokładne przyjrzenie się kwestiom logistycznym, w tym kwestiom transportowym. Na jaką metodę przewozu się zdecydować? Ile zajmuje transport? Odpowiedzi na te pytania znajdą państwo w poniższym artykule.

Sposoby transportu z Chin

Wyróżniamy cztery sposoby przewozu towarów z Chin:

  1. Transport morski
  2. Transport kolejowy
  3. Transport drogowy
  4. Transport samolotowy

Ponadto, możliwy jest również transport multimodalny – łączący różne metody przewozowe na poszczególnych odcinkach.

Transport morski

            Mimo dość długiego czasu przewozu towarów (transit time)  na trasie Chiny – Polska, który w przybliżeniu wynosi 35 – 45 dni, niskie stawki frachtu morskiego sprawiają, że transport morski cargo nie traci na popularności wśród przedsiębiorców. Drogą morską możemy zdecydować się na transport drobnicowy (LCL) lub pełnokontenerowy (FCL).

Transport kolejowy

Od roku 2013, dzięki Inicjatywie Pasa i Szlaku (inaczej zwanej Nowym Jedwabnym Szlakiem), która ma za zadanie uruchamianie oraz usprawnianie korytarzy handlowych na trasie Chiny – Bliski Wschód – Europa, transport kolejowy cargo rozwija się niezwykle dynamicznie. Ze względu na krótszy czas przewozu (transit time) z Chin do Polski (około 12 – 18 dni) i stosunkowo niskie koszty transportowe, kolej stanowi jedną z najchętniej wybieranych alternatyw do transportu morskiego. Transport kolejowy, podobnie jak transport morski dzielimy na drobnicowy (LCL) oraz pełnokontenerowy (FCL).

Transport Lotniczy

Przewóz towarów z Chin drogą lotniczą, trwający jedynie około 3 – 7 dni,  zdecydowanie stanowi najszybszą formę transportową. Krótki transit time wiąże się jednak z dużo wyższymi kosztami niż w przypadku przewozu kolejowego, czy morskiego. Z tego powodu, drogą lotniczą najczęściej przewożone są niewielkie przesyłki kurierskie (na przykład dokumenty, drobna elektronika), a rzadziej przesyłki hurtowe. Warto również zauważyć, że transport lotniczy posiada pewne ograniczenia – drogą lotniczą nie przewieziemy na przykład substancji niebezpiecznych, dzieł sztuki lub silnych magnesów.

Transport drogowy

Pierwszy transport drogowy na trasie Chiny – Polska miał miejsce w 2018 roku, co czyni go najmłodszą, nadal dopiero rozwijającą się, formą przewozową. W świetle coraz większych kongestii w transporcie kolejowym, szybki transit time (około 12 dni) oraz koszty przewozowe  porównywalne do tych kolejowych, transport drogowy powoli zaczyna zyskiwać na popularności pośród przedsiębiorców.

Podsumowanie

Każda z wyżej wymienionych metod transportowych ma swoje wady i zalety. Wybór sposobu przewozu produktów z Chin najlepiej więc dostosować do własnych potrzeb jako przedsiębiorcy. Warto także podkreślić, że przy organizacji transportu z Chin najlepiej zapoznać się z datami chińskich świąt, jak na przykład Chiński Nowy Rok, które mogą spowodować wydłużenie realizacji zamówienia.