Jak dobrać odpowiednie felgi?

Podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu, w tym przypadku konkretnie opon w samochodach osobowych, są felgi. każda felga charakteryzuje się konkretnie określonymi fabrycznie parametrami. nie są to dane bardzo skomplikowane, jednak trzeba zwrócić na nie uwagę przy wyborze odpowiednich felg do naszych opon tak, aby nie stały się one niebezpieczne i nie uszkodziły opon w naszym pojeździe.

Parametry felg aluminiowych

Na każdej feldze znajduje się zapis informujący o wielu parametrach. Zapisy takie oznaczają najczęściej:
– rozmiar felg podawany w calach,
– średnica felg, również w calach,
– osadzenie felg, oznaczone w milimetrach,
– profil kołnierza felg, oznaczony symbolami literowymi.
Uwagę należy zwrócić także na rozmiar otworu centralnego, ponieważ źle dobrana średnica felgi może uniemożliwić zamontowanie koła do samochodu. Do takiej sytuacji może dojść w momencie, kiedy to kołnierz felg jest większy średnicą niż otwór centralny. jeżeli dochodzi do odwrotnej sytuacji i to otwór centralny jest większy niż kołnierz, montaż jest możliwy jednak niesie to za sobą konsekwencję w postaci mniejszego komfortu jazdy samochodem.

Parametry felg stalowych

Innym rodzajem felg, są felgi stalowe. Posiadają one również charakterystyczne dla siebie parametry, na podstawie których powinniśmy dobierać odpowiednie do opon w naszym samochodzie osobowym. W przypadku felg stalowych, musza być one całkowicie dobrane do opony, ponieważ nie istnieje możliwość dostosowywania ich do opon. Wśród parametrów znajdujących się na feldze odczytać możemy podobnie jak w przypadku felg aluminiowych:
– średnica felg określona w calach,
– szerokość felg określona w calach,
– kształt profilu felg określany wielką literą,
– kołnierz podwójny, czyli garb na krawędzi felg, który uniemożliwia zsuwanie się opony. Zabezpiecza on szybkiej utracie ciśnienia w oponie,
– parametr określający ilość otworów montażowych,
– osadzenie felg, posiadające specjalne kody,
– średnica otworu centralnego, wyrażona w milimetrach. Jest to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć przy wyborze felg stalowych.
jeżeli źle dobierzemy felgę stalową pod kątem średnicy otworu centralnego, może nieść to za sobą bardzo negatywne konsekwencje. Do jednych z nich należą drgania i wibracje, które nasilają się przy prędkości do stu kilometrów na godzinę. Można także sprawdzić, czy dany producent wziął pod wagę możliwość montażu danych felg w modelu samochodu osobowego, który mamy w posiadaniu.