Polski rynek usług kurierskich

Jeszcze nie tak dawno temu polski rynek usług kurierskich zdominowany był przez Pocztę Polską. Oczywiście na terenie naszego kraju działały znane międzynarodowe firmy spedytorskie, ale ich działalność zdawała się nie szkodzić interesom największego gracza tego sektora usług. Sytuacja zmieniła się wraz z przystąpieniem Polski w struktury Unii Europejskiej. Wpływ miało na to kilka czynników. Przede wszystkim pojawiło się wiele nowych możliwości, które pozwoliły konkurencyjnym firmom kurierskim rozwinąć skrzydła.

 

Coraz więcej przedsiębiorców rozpoczęło współpracę o charakterze międzynarodowym, co wiązało się z koniecznością częstego korzystania z firm kurierskich oferujących usługi na szeroką skale. Ponadto wiele osób skorzystało z możliwości, jakie dały im otwarte granice i emigrowało na zachód za pracą – dlatego wiele rodzin zaczęło za pośrednictwem kurierów przesyłać sobie różnego rodzaju przesyłki (dzięki kurierom nawet przesłanie w prezencie sporych rozmiarów przedmiotów, np. hulajnogi nie stanowi większego problemu). Wraz z intensywnym rozwojem firm prywatnych oraz stałym polepszaniem przez nich swej oferty, jak i wprowadzaniu coraz bardziej konkurencyjnych cen doszło do pewnego zastoju w działalności Poczty Polskiej, dotychczas niemalże monopolisty na tym polu. Z tego powodu obecnie w dalszym ciągu jest ona liczącym się graczem, ale wyłącznie w sferze usług lokalnych.

Która firma kurierska jest najtańsza?

Odpowiedź na pytanie, która z firm kurierskich oferuje najatrakcyjniejsze pod względem finansowym usługi nie jest niestety jednoznaczna. Wszystko to zależy od konkretnej usługi, jaką pragniemy zamówić. Jeśli interesuje nas wysłanie przesyłki międzynarodowej warto zapoznać się z ofertą największych i najpopularniejszych firm, do których zaliczyć można na przykład DHL, DPD czy UPS. Ceny różnić mogą się na podstawie kryteriów takich jak objętość przesyłki i odległość – najtańszą usługę nie zawsze oferować będzie na ich podstawie ten sam kurier. Warto zajrzeć również na stronę Kuriernet.pl

 

Jeśli interesuje nas natomiast wysłanie paczki w granicach naszego kraju, warto zapoznać się także z ofertą mniejszych firm kurierskich. Dużą popularnością cieszy się w Polsce InPost. Wpływ ma na to przede wszystkim oferowana przez nich opcja dostarczania przesyłek do wybranego punktu, tak zwanego Paczkomatu, z którego to odebrać ja można w dogodnym terminie. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że kurier nie zastanie odbiorcy w domu. W Internecie znaleźć można różnego rodzaju porównywarki firm kurierskich, jak i specjalizujących się w tej branży brokerów, jednak samodzielne poszukiwania najbardziej odpowiadającej nam opcji nie powinny być ani skomplikowane, ani czasochłonne.