Jaki rodzaj kredytu jest najkorzystniejszy na zakup samochodu ?

Możliwości sfinansowania zakupu samochodu jest wiele, jedną z nich jest wzięcie kredytu samochodowego. Dzięki temu będzie cię stać na zakup tego o czym marzysz lub potrzebujesz. Jaki kredyt na samochód i nie tylko dowiesz z tego artykułu.

Standardowy kredyt samochodowy

Jest to najzwyklejszy kredyt na zakup auta, spłacany w ratach kapitało-odsetkowych, zazwyczaj po równo. Kwota udzielonego kredytu przekazywana jest na rachunek sprzedającego np. dilera samochodowego, a my jako pożyczkobiorcy spłacamy go przez pewien okres czasu. Można nim finansować zakup pojazdów nowych jak i używanych, z tym że wiek pojazdu nie może przekroczyć 15 lat. Reszta wygląda tak samo jak w przypadku innych rodzajów kredytów. Dodatkowo ten kredyt jest zabezpieczony wpisem do dowodu rejestracyjnego o treści „Na pojeździe ustanowiony jest zastaw rejestrowy na rzecz banku XYZ wpisany pod numerem pozycji rejestru zastawów 1234”.

Kredyt z ratą balonową

Ten rodzaj kredytu związany jest głównie z bankami, które powiązane są z importerami samochodów. Kredyt składa się z trzech etapów, pierwszy to wpłata 20% wartości samochodu, następnie płacimy w ratach 50% wartości auta, a na koniec resztę, płacimy od razu w tzw. racie balonowej, która wynosi 30% wartości pojazdu. Głównymi odbiorcami takiego kredytu są osoby, które zmieniają często samochód, dlatego że mamy 3 możliwości.
• Zostawienie auta dilerowi w ramach rozliczenia za nowe auto, które od niego weźmiemy
• Spłata całości naraz
• Spłata w ratach np. przez 2 lata

Kredyt pół na pół (50/50)

Bardzo prosty mechanizm, w tym przypadku najpierw wpłacamy 50% wartości samochodu, a po roku resztę, którą można rozłożyć na raty. Ważne jest to, że ta druga połowa nie jest oprocentowana, oczywiście i tak musimy ponieść koszty związane z prowizją i ubezpieczeniem. Na rynku można znaleźć także kredyty o innym rozkładzie typu 4 razy 25%. Taki kredyt oferują głównie autobanki oraz niektóre banki komercyjne.
Powstaje w tym momencie pytanie jaki kredyt na samochód wybrać ? Otóż wiele zależy od naszych preferencji oraz tego jak często zmieniamy auto. Jeśli robimy to co 2 -3 lata, to warto zainteresować się ofertą kredytu z ratą balonową, gdy robimy to dłużej to lepiej wybrać zwykły kredyt. Ostatni rodzaj kredytu sprawdzi się w przypadku osób mający duży zapas pieniędzy i wiedzą, że dadzą radę spłacić resztę zaległości od razu lub w kliku ratach. Ostateczna decyzja należy do osoby, które bierze pożyczkę, i to ona powinna wiedzieć co dla niej najlepsze.