Domowe ciasta

Są ulubionym deserem wielu z nas, niektórzy nie potrafią wypić bez nich kawy: ciasta, ciastka i ciasteczka. Choć cukiernie są pełne takich gotowych produktów, a w supermarketach mamy wielkie działy ze słodyczami, to jednak własnoręczne pieczenie ciast nie traci na popularności. Przepisy kulinarne na ich przyrządzenie w niektórych rodzinach przekazywane z pokolenia na pokolenie. Istnieje zresztą całe zatrzęsienie przepisów, które wskazują jak upiec domowe słodkości, wychodzą specjalne wydania książek kucharskich poświęconych tylko ciastom. To dobrze, że kultywuje się wciąż tradycję domowego przygotowywania słodyczy, które, mimo że słodkie, tuczące, jednak z pewnością są zdrowsze niż żywność ze sklepu.

Najprostsze przepisy na ciasta

Dla tych, którym wydaje się, że nie mają talentu do pieczenia, mamy dobrą wiadomość – istnieje mnóstwo nieskomplikowanych przepisów, które zawsze się udają. Nie pochłaniają one ani za dużo czasu, energii ani pieniędzy. Wiele osób podaje sobie takie przepisy dalej, co także świadczy o tym, że wypieki te są naprawdę dobre i warte wypróbowania.

Przygotowanie w domu prostych ciastek maślanych sprawi, że przez kilka dni będziemy mieć słodki dodatek do kawy. Nie ma chyba prostszych przepisów kulinarnych niż ten, który każe utrzeć razem kostkę masła, szklankę mąki z dodatkiem cukru pudru i olejku, po czym gładką masę formować w dowolne kształty i piec około kwadransa. Efekt jest zaskakująco pyszny, a jedzenie takich własnoręcznie wypieczonych ciastek daje dodatkową satysfakcję. Istnieją także ciasta, które nie wymagają nawet pieczenia. Niektóre przygotowuje się na zimno, inne – błyskawicznie w kuchence mikrofalowej. Koszt jest minimalny, bo potrzebne składniki są w każdym domu. Wystarczy spróbować – to dziecinnie proste! Pamiętajmy tylko o tym, że taki posiłek warto potem odpracować na siłowni. Chyba że upieczemy wersję fit – wystarczy zamienić niektóre składniki na mniej kaloryczne odpowiedniki.