Co wyróżnia opony do ciężarówek?

Każdy pojazd mechaniczny posiada inne wymagania co do idealnego ogumienia. Opony, które stosowane są w ciężarówkach bardzo różnią się od tych, które zakładane są w samochodach osobowych. Oczywiste jest to, że opony ciężarowe różnią się szczególnie wielkością ze względu na to, iż stosowane są w dużych pojazdach ciężarowych. muszą one także wytrzymać dużo większe obciążenie, przez co są grubsze, bardziej masywne oraz wytrzymałe. Posiadają one bieżniki o rzeźbie symetrycznej, w przeciwieństwie do opon aut osobowych, które często są asymetryczne. Posiadają one dobre parametry trakcyjne, które zapewnione są przez układ rowków i klocków bieżnika.

Co wyróżnia opony do ciężarówek?

Opony ciężarowe różnią się znacząco od opon do aut samochodowych tym, iż nadają się one do jazdy przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na drodze. opony zimowe stosowane są jedynie na terenach, w których panują ekstremalne warunki atmosferyczne lub specyficzne ukształtowanie terenu. Samochody ciężarowe przebywają bardzo długie trasy liczące często tysiące kilometrów. Kierowcy pokonują tymi pojazdami bardzo dalekie trasy, ciężko przekraczając granice kilku państwa, przez co muszą być przygotowani do różnych warunków panujących na drogach, ponieważ trasa trwa kilka dni.

Budowa opon ciężarowych

Tego typu opony tworzone są w bardzo specyficzny sposób tak, aby spełniać wszystkie wyżej wymienione warunki. tworzone są one z innego rodzaju mieszanki niż w przypadku opon stosowanych do samochodów osobowych. Mieszanka ta gwarantuje wysoką odporność na zużycie oraz wszystkie możliwe uszkodzenia mechaniczne. Opony ciężarowe na swoich bokach posiadają odpowiednie wzmocnienia, które zabezpieczają oponę przed uderzeniami i otarciami, oraz innymi przeszkodami, które w trasie kierowca może spotkać na swojej drodze. Opony posiadają także część zwaną osnową. Jest ona wykonywana najczęściej z włókien stalowych, w przeciwieństwie do opon stosowanych w samochodach osobowych, gdzie wykonywane są z materiałów tekstylnych. dzięki zabezpieczeniom metalowym, opony stosowane w samochodach ciężarowych, mają dużo sztywniejszą budowę. Do opon, które są najbardziej wzmacniane, musi być odpowiednio przystosowane podwozie, które to musi współgrać z ogumieniem.

należy pamiętać, iż opony ciężarowe różnią się od opon stosowanych w autach osobowych, nawet w przypadku kiedy są tego samego rozmiaru. Są to opony inaczej skonstruowane, posiadające specjalistyczne zabezpieczenia.