Rodzaje opon do aut osobowych

Każda osoba posiadająca samochód osobowy, doskonale musi zdawać sobie sprawę z faktu, że aby samochód odpowiednio funkcjonował i służył długie lata, musi mieć odpowiednio dobrane ogumienie. Opony osobowe powinny być dobrane do danego modelu auta pod wieloma względami. Innym ważnym czynnikiem wyboru opon jest dobranie ich pod kątem warunków atmosferycznych. Każda opona posiada na sobie oznaczenie, które należy odczytywać według pewnego schematu.

Oznaczenia opon

Na oponie znajduje się zapis, który informuje o parametrach opony. Liczby umieszczone na oponie informują o:
– szerokości opony wyznaczonej w milimetrach,
– profil opony, oznaczający związek pomiędzy wysokością opony oraz wysokością jej przekroju. Jest to ważny parametr, który informuje, że im mniejszy bok opony tym lepsze prowadzenie samochodu na zakrętach,
– na oponach można najczęściej odnaleźć oznaczenie R, które oznacza, że opona ma konstrukcję radialną,
– można odnaleźć również średnicę opony, czyli wysokość felgi. Parametry te oznaczane są w calach,
– kolejnym parametrem jest indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie, jakie może przenieść opona, gdy jest napełniona do maksymalnego poziomu ciśnienia,
-na oponie możemy znaleźć także duże litery, takie jak na przykład: Q, R,S, T,H, V itp. Oznacza to indeks prędkości, czyli informacja o maksymalnej prędkości, którą opona może znieść pod względem bezpiecznego znoszenia obciążeń.
Są to podstawowe informacje, które mogą znaleźć się na oponie.

Opony klasy ekonomicznej

Są to produkty najtańszych marek, które tworzone są według starszych technologii. Producenci takich opon stawiają na maksymalną funkcjonalność i sprawdzone rozwiązania w konstrukcji. Idealnie sprawdzają się w umiarkowanych warunkach na drodze i przeznaczone szczególnie dla osób szukających tańszych rozwiązań, szczególnie takich, którzy nie planują dużych rocznych przebiegów.

Opony klasy średniej

Opony osobowe tej klasy to produkty, które oferują zarówno dobrą jakość jak i cenę. Idealnie sprawdzają się o osób, które wymagają sporo od swojego samochodu, jednak nie chcą maksymalnych osiągów. Takie opony nadają się zarówno do jazdy miejskiej, jak i pokonywania dalszych tras.

Opony klasy premium

Są to najlepsze oferowane produkty na rynku, powstałe z myślą o bardzo wymagających kierowcach. Doskonale sprawdzają się na każdej nawierzchni i w każdych warunkach. Nadają się do jazdy codziennej, miejskiej oraz do przemieszczania się na dłuższych trasach.