Wszystko na co warto zwrócić uwagę biorąc kredyt na zakup samochodu.

Zakup nowego samochodu wiąże się z dość dużym obciążeniem dla domowego budżetu, więc jeśli nie posiadasz odpowiednich środków warto skorzystać z pożyczki bankowej.

Wysokość kredytu

Na samym początku zastanów się jaki auto chcesz kupić, czy może lepiej wybrać tańszy a o podobny parametrach albo wersję w innym kolorze, która jest tańsza. Naprawdę warto te i inne zagadnienia przemyśleć przed jakimkolwiek kupnem. Kredyt na samochód tak jak każdy inny kredyt wymaga spłaty i jest dodatkowym obciążeniem, dlatego lepiej zastanowić się dwa razy niż później żałować lub popaść w długi. Jeśli jednak już się zdecydujesz na tą opcję, ustal ile pieniędzy masz odłożonych na kupno auta bądź możesz dołożyć do pożyczki.

Kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę

Nie wiem czy wiesz, ale większość banków uzależnia wysokość raty czy RSO(roczna stopa oprocentowania) od tego jak wiekowe auto zamierzasz kupić. Jeśli będzie to nowy model, wielkość stawki będzie najmniejsza analogicznie wygląda to w drugą stronę. Dlatego nie opłaca kupować zbyt starych pojazdów poprzez kredyt na samochód. Inną ważną kwestią są kwoty dotyczące prowizji oraz oprocentowania. Mimo ich niewielkich różnic pomiędzy poszczególnymi bankami, wielkość kredytu może ulec zmianie w znaczący sposób, np. z 40 tyś. do 50 tyś. W takim przypadku pomocne mogą okazać kalkulatory kredytowe dostępne od ręki w Internecie. Wystarczy podać odpowiednie dane, a system znajdzie najkorzystniejszą ofertę dla nas.

Jaki jest najlepszy okres rozliczenia ?

Jedną z kluczowy decyzji jest określenie długość spłaty kredytu. Przed podjęciem tej decyzji warto przeanalizować wszystkie możliwe scenariusze i wybrać oczywiście ten najbardziej korzystny. Wielkość każdej raty uzależniona jest od wybranego okresu rozliczenia, dostępne jest przedział od 3 miesięcy do 10 lat. W tym miejscu warto się zatrzymać i zastanowić, co będzie dla mnie niezrównane w stosunku do innych możliwości. Wybieranie skrajnych wartości na tej skali, nie wydaje się być najlepszym pomysłem, lepiej przyjąć rozwiązanie występujące pośrodku. Zbyt szybkie uregulowanie należności nie będzie dobre dla twojego budżetu, tak samo zbyt długie, ponieważ twoje auto będzie tracić na wartości i może się zdarzyć tak, że jego wartość będzie mniejsza niż kredytu. Dlatego tak ważne jest wybranie jak najlepszej oferty, a jest ich naprawdę od groma.
Kredyt na samochód może okazać się inwestycją, która się zwróci albo nie, to wszystko zależy tylko i wyłączenie od tego w jaki sposób spożytkujemy pieniądze jaki otrzymamy.